×
خانه » دسته‌بندی نشده » چرا تعهد مدیریت مهم است؟
01 آوریل 2020

چرا تعهد مدیریت مهم است؟

زیرا مسئولیت ایمنی از بالا شروع می شود.

همه موافق هستند که یک مکان کار ایمن مهم است ، اما اگر تمام تلاش خود را نکنید که محل کار خود را تا آنجا که ممکن است ایمن کنید، این مهم اتفاق نمی افتد. مسئولیت اصلی یک محل کار امن بر عهده کارفرما(مدیریت) است.

تعهد خود را نسبت به ایمنی نشان داده و اطمینان حاصل کنید که همه افراد در مشاغل شما نسبت به مسئولیتهای بهداشتی و ایمنی خود آگاه هستند، کارگران شما جزء بزرگترین دارایی های شما در محل کارهستند. ایجاد یک برنامه مدیریت ایمنی مؤثر که از دارایی های ارزشمند شما محافظت می کند ، منطقی است.

راه هایی که می توانید یک فرهنگ ایمنی موفق و تعهد خود را توسعه دهید شامل موارد زیر است:

 • اجرای سیستم های ایمن کار
 • تشویق به ارائه گزارش حوادث و فرصت های بهبود
 • ارزیابی مشارکت های کارکنان خود و درگیر کردن آنها در تصمیم گیری ها
 • ارائه ابزارها و پشتیبانی ایمن و مؤثر (به عنوان مثال زمان و منابع برای انجام وظیفه / عملکرد ایمنی) برای رسیدن به نتیجه کار مطلوب.

یكی از ساده ترین راه ها برای نشان دادن این تعهد مدیریتی به ایمنی ، تدوین و اجرای سیاست های (خط مشی) بهداشت و ایمنی است.

همه افراد درگیر در فعالیت های کاری در محل کار شما هنگام توسعه فرایندهای ایمنی، باید مورد توجه قرار گیرند. با افزایش کارهای قراردادی و برون سپاری، ضروری است که این افراد مسئولیت های خود را در مورد ایمنی در محل کار شما درک کنند.

شما در کدام محدوده قرار دارید؟

از شما می خواهم که مطالب جداول زیر را بخوانید و در این میان بر اساس راهنمایی هایی که ذکر شده است می توانید ببنید شرکت شما از لحاظ مدیریت ایمنی و بهداشت در چه وضعیتی قرار دارد.

در زیر ۳ وضعیت قرمز، نارنجی و سبز تعیین شده است که در هر وضعیت راهکارهای بهبود وضعیت ارائه شده است. 

… به شما نشان می دهد بعید است که مسئولیت های ایمنی در کسب و کار شما روشن شده باشد یا ایمنی به عنوان اولویت در نظر گرفته شود.

علائم موجود در منطقه قرمز نشان می دهد که شما باید با روشن کردن نقش افراد در مدیریت ایمنی ، تعیین نقش خود ، تخصیص منابع برای انجام وظایف ایمنی و نشان دادن تعهد شخصی خود برای انجام یک تجارت امن اقدام فوری کنید.

مسئولیت های ایمنی را تعیین کرده و به وضوح با آنها ارتباط برقرار کنید مسئولیت های ایمنی را در توضیحات موقعیت کارگران بیان کنید و مسئولیت های ایمنی هر شخص واضح باشید.

با کارگران خود در مورد آنچه از آنها در مورد ایمنی در محیط کار انتظار می رود صحبت کنید – و در مورد کارهایی که باید انجام دهید تا به آنها در رسیدن به این انتظارات کمک کند.

اگر از آنها انتظار دارید که حوادث را گزارش دهند ، به یک روش گزارش ایمنی نیاز دارند — و انتظار دارند شما طبق گزارشات ایمنی عمل کنید. به همین ترتیب ، اگر از آنها انتظار دارید که با خیال راحت کار کنند ، به روال های کاری ایمن احتیاج دارند – و انتظار دارند که شما آنها را در توسعه آن رویه ها درگیر کنید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که کلیه کارگران (از جمله پیمانکاران ، پیمانکاران فرعی و کارمندان آنها ، کارگران استخدام کار ، کارآموزان ، داوطلبان ، دانشجویان و غیره) را در پروسه بحث در مورد مسئولیت های ایمنی درگیر می کنید ، انتظارات خود را از آنها بطور واضح مشخص می کنید.

تعهد زمان ، پول و منابع وقت و هزینه صرف شده برای ایمنی یک سرمایه گذاری در رویه خوب شرکت است – غالباً به معنای کاهش هزینه های جبران خسارت کارگران ، کاهش زمان کمتری در اثر جراحات و بهره وری بهتر است. در زمان های سخت اقتصادی ، کاهش زمان و سرمایه گذاری در ایمنی اغلب به عنوان یک راه حل آسان تلقی می شود ، اما این تقریباً همواره منجر به صدمه زدن به کسی می شود و هزینه های شما به شدت بالا می رود.

وقتی مسئولیت ها مشخص شد ، برای اطمینان از انجام این مسئولیت ها ، وقت و هزینه کافی اختصاص دهید. زمان را صرف کنید:

 • روش های کار ایمن را توسعه دهید
 • کارگران خود را آموزش و نظارت کنید
 • درمورد گزارشهای ایمنی عمل کنید (یا حداقل بازخوردی را برای کارمندان درمورد آنچه اتفاق می افتد ارائه دهید)

هزینه کردن برای:

 • مشکلات ایمنی را برطرف کنید
 • تجهیزات تعمیر و نگهداری
 • وسایل محافظ شخصی مانند عینک ایمنی ، صدا خفه کن گوش و غیره را تهیه کنید.
ایمنی را در اولویت قرار دهید هنگامی که مسئولیت های ایمنی را مشخص کرده اید و متعهد شده اید که شرکت خود را ایمن سازید ، ابتکار عمل را در نظر بگیرید تا ایمنی در اولویت قرار گیرد.

ارتباط خوب بین کارگران ، سرپرستان و شما تضمین می کند که سیستم های کاری شما مؤثر است. در جلسات منظم در محل کار خود ، درباره موضوعات ایمنی بحث کنید ،  حوادث و  ارتباطات و پیگیری مسائل ایمنی کارگران در اولویت قرار دهید.

مدیریت ایمنی در محل کار خود باید:

 • روشهای کار ایمن را برای کلیه کارهایی که کارگران شما را در معرض خطر قرار می دهند ، توسعه و پیاده سازی کنید
 • اطمینان حاصل کنید که مراحل کار ایمن همیشه دنبال می شود
 • کارگران خود را در تصمیم گیری در مورد بهداشت و ایمنی خود درگیر کنید
 • به کارگران خود آموزش دهید تا با خیال راحت کار خود را انجام دهند
 • اطمینان حاصل کنید که مشکلات ایمنی به سرعت گزارش شده است و به آن عمل می شود
 • در هنگام ایجاد تغییر در محل کار یا بعد از حادثه ، رویه ها را مرور کنید
 • تضمین کنید که بیمه نامه جبران خسارت کارگران شما دقیق و به روز باشد
 • اطمینان حاصل کنید که هرگونه سیاست و روشهای لازم برای توانبخشی در محل کار به وضوح در محیط کار نمایش داده می شود (مکانهای کاری کوچک به این ساختارهای رسمی احتیاج ندارند. برای اطلاعات بیشتر به برگه مشاوره ۶ مراجعه کنید)

نارنجی

… نشان می دهد که در مسیر صحیح هستید ، اما برای رفع خطرات موجود در محل کار خود باید کارهای بیشتری انجام دهید.

تركیبات موجود در منطقه نارنجی نشان می دهد كه شما باید با تعهد خود نسبت به ایمنی در محل كار سازگارتر باشید.

آیا مسئولیت های ایمنی به طور موثر ارتباط برقرار می کنند؟

آیا منابع کافی برای پاسخگویی به مسئولیت های ایمنی وجود دارد؟

آیا به درستی درگیر مسائل ایمنی هستید؟

به طور واضح مسئولیت های ایمنی را تعریف کنید کارگران شما اگر وظایف خود را درک کنند در ایمنی مشارکت می کنند و مهارت هایی را برای انجام این مسئولیت ها دارند.

آیا به کارگران جدید شما آموزش که شامل اطلاعات ایمنی است داده است ؟ و وظایف ایمنی آنها را تشریح می کند؟ آیا آنها در مورد چگونگی برخورد با مسائل ایمنی دستورالعمل روشنی دارند؟ آیا سرپرستان نقش خود را در تضمین ایمنی در محیط کار درک می کنند؟ آیا فرایندها به طور مرتب مورد بررسی قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که هنوز جریان دارند؟

منابع کافی برای پشتیبانی از ابتکارات ایمنی فراهم کنید با فراهم کردن وقت و هزینه کافی برای مقابله با مشکلات ایمنی ، تعهد خود را نشان داده و هنگام بروز آنها مشکلات را برطرف کنید. هنگامی که مشکلات سریعاً برطرف نشوند ، یک راه حل کوتاه مدت جایگزین ارائه دهید.

برای کارگرانی که مشکلات را گزارش می دهند حتی اگر تصمیم اتخاذ نشده باشد ، بازخورد ارائه دهید. مشاهده نکردن اقدامی و یا نداشتن اطلاعاتی در مورد پیشرفت مسئله تقریباً تضمین می کند که کارکنان تمایلی به گزارش مسائل و نگرانی های آینده ندارند.

اگر مسئله بهداشت و ایمنی در محیط کار وجود داشته باشد ، طرف های ذیربط باید برای دستیابی به یک حل و فصل به موقع ، نهایی و مؤثر برای مسئله ، تلاش های منطقی انجام دهند. رویه های توافق شده در محل کار برای حل مسئله باید رعایت شود.

تعهد نسبت به ایمنی از بالاترین سطح در سازمان نشان می دهد هنگام بروز مشکلات درگیر ایمنی شوید. به طور مرتب در جلسات محل کار شرکت کنید. با کارگران خود صحبت کنید و در مورد بازخورد آنها در مورد مسائل ایمنی عمل کنید. اطمینان حاصل کنید که راه حلهای مربوط به مشکلات ایمنی بلافاصله توسط مسئولین عملی شده و بر کارآیی راه حل نظارت داشته باشید.

قبل از اتخاذ تصمیم ، نظرات و ایده های کارگران را درباره هرگونه تغییر پیشنهادی (یعنی فناوری جدید ، شیوه های کار یا تجهیزات) جستجو کنید. آنها ممکن است از نگرانی های شما درباره ایمنی بی اطلاع  باشند. از آنها بخواهید که چگونه به بهترین وجه از منابعی که برای امنیت در نظر گرفته شده اند استفاده کنند. از آنها بخواهید که برای انجام ایمن کار خود به چه آموزش هایی نیاز دارند.

سبز

… به  شما نشان می دهد که نقش ها و وظایف در انجام کار ایمن را درک می کنند.

علائم موجود در منطقه سبز نشان می دهد كه نقش ها ، مسئولیت ها و رویه های ایمنی تعریف شده و به روشنی با آنها ارتباط برقرار شده است. برخی از سیستم های مدیریت ایمنی نیز اجرا می شدند.

تعهد به ایمنی را حفظ کنید تعهد خود را توسط:

 • نظارت و بررسی عملکرد ایمنی
 • ایجاد ایمنی در برنامه های تجاری آینده شرکت
 • ارتقاء ایمنی به کارگران خود به عنوان یک ارزش اصلی شرکت
 • تضمین نیازهای تولید ، ایمنی را نادیده نمی گیرد
 • ارائه بازخورد برای کارگران خود در مورد مشارکت موفق آنها در ایمنی
 • ارائه آموزش مداوم به گونه ای که همه بتوانند مهارت های خود را ارتقا بخشند
 • اطلاعات به روز را در اختیار کارگران خود قرار دهید تا آنها دانش خود را در مورد مسائل و راه حل های ایمنی بهبود بخشند

مسئولیت های افراد در محیط کار

مسئولیت های مالک / مدیر مسئولیت های کارگر
·        در مورد کلیه فعالیتهای مربوط به ایمنی با کارگران خود مشورت کنید. ·        از دستورالعمل ها ور روش های اجرایی پیروی کنید.
·        مسائل موجود در محل کار خود را شناسایی کرده و همه خطرات را کنترل کنید. ·        در صورت درخواست کارفرمای خود در ایجاد مراحل کار ایمن شرکت کنید.
·        روشهای کار ایمن را توسعه داده ، پیاده سازی و پیروی کنید. ·        در آموزش شرکت کنید.
·        به کارگران خود در مراحل کار ایمنی آموزش دهید. ·        گزارش حوادث و زخمی ها را ارائه دهید.
·        از خرید و نگهداری تجهیزات ایمن اطمینان حاصل کنید. ·        از تجهیزات ایمن و مناسب استفاده کنید.
·        یک روش  گزارش از حادثه و آسیب دیدگی (برای حوادث ، حوادث و حوادث نزدیکی) تهیه کرده و بر اساس آن گزارش تهیه کنید. ·        از تجهیزات ایمنی PPE استفاده کنید.
·        وسایل ایمنی را تأمین کنید (به عنوان مثال عینک ایمنی ، گوش صدا ، دستگاه تنفس و غیره). ·        در بهبود و اصلاح برنامه کاری مشارکت داشته باشید.
•        دارای بیمه نامه جبران خسارت کارگران و اقدامات اصلاحی و بهبود کار باشید. ·

خط مشی ایمنی و بهداشتی

(درج نام شرکت) متعهد است با از بین بردن یا به حداقل رساندن خطر صدمه به افراد و خطر صدمه دیدن محیط و تجهیزات ، از ایجاد یک محل کار ایمن و سالم برای کارگران خود ، و سایرانی که تحت تأثیر فعالیت های محل کار ما هستند ، استفاده کند.

مدیریت مسئولیت:

 • اطمینان از مطابقت فعالیت های شرکت با کلیه قوانین مربوط به بهداشت و ایمنی کار
 • حذف یا به حداقل رساندن همه خطرات در محل کار تا آنجا که قابل قبول باشد
 • ارائه اطلاعات ، روش ها و آموزش های كافی برای اینكه همه كارگران و پیمانكاران بتوانند با خیال راحت كار خود را انجام دهند
 • مشاوره ، تشویق كارگران در بهبود بهداشت و ایمنی كار
 • تهیه تجهیزات ایمنی مناسب و تجهیزات محافظ شخصی هر زمان که لازم باشد
 • و…(موارد دیگری که مد نظرتان هست را اضافه کنید.)

کلیه کارگران مسئول این موارد هستند:

 • پیروی از کلیه دستورالعمل ها و قوانین ایمنی 
 • شرکت در مدیریت بهداشت و ایمنی کار
 • تشویق سایر کارگران ، پیمانکاران و اعضای عموم مردم برای اقدام سالم و ایمن
 • شرکت در آموزش ایمنی
 • ارائه گزارش مسائل بهداشتی و ایمنی
 • استفاده از تجهیزات ایمنی و تجهیزات حفاظت شخصی ارائه شده
 • و… (موارد دیگری مد نظر خودتان را درج کنید)

این شرکت مشارکت کارگران در برنامه ایمنی را ارتقا می بخشد. کارگران طبق قانون بهداشت و ایمنی کار، تعهداتی دارند و انتظار می رود جهت ایجاد و حفظ یک محل کار ایمن و سالم ، دستورالعمل های ایمنی شرکت را دنبال کنند.

محمودی مسعود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 10 =