×
خانه » دسته‌بندی نشده » چک لیست ممیزی IMS
07 مارس 2020

چک لیست ممیزی IMS

امروزه با رشد روز افزون صنعت و تکنولوژي، اکثر سازمانها به نقش سیستم هاي مختلف مدیریت در هدایت و یکپارچگی فعالیت ها در فرآیند کاري پی برده اند. سیستم هاي مدیریت می توانند از جنبه ها و دیدگاه هاي مختلفی به بررسی فعالیتها، محصولات و خدمات سازمان بپردازند و یک یا چند بعد سازمان را مورد توجه قرار داده و رضایت گروه و یا گروههاي خاصی را مد نظر قرار دهند. این گروه ها می توانند شامل مشتریان، کارکنان، صاحبان و سهامداران، عرضه کنندگان، پیمانکاران، جامعه، گروه هاي مستقل ( نظیر گروههاي حمایت از محیط زیست)، دولت و غیره باشند. اگر سازمان رضایت همه گروه ها را درنظر بگیرد، باید به فعالیتهاي خود از جنبه هاي مختلف نگاه کند و این خود مستلزم استقرار سیستم هاي مدیریت مختلف درسازمان می باشد.
اما استقرار سیستم هاي مدیریت مختلف با نیازمندیهایی که خاص هریک از آنها می باشد، نه تنها باعث پیچیدگی و سردرگمی سازمان خواهد شد، بلکه مشکلاتی از قبیل به هدررفتن منابع، حجم عظیم مستندات، دوباره کاري ها، کاهش کارآیی و عملکرد سازمان، تضاد بین سیاستها و … را در پی خواهد داشت.
بمنظور افزایش بهره وري، اثر بخشی و کارایی سازمان ها از یک سو و کاهش ضایعات و آسیب هاي جسمی و روانی انسانها از سوي دیگر و همچنین حفظ محیط زیست، امروزه سازمانها از ادغام سیستم هاي مختلف مدیریتی دریک سیستم مدیریت واحد به نام سیستم مدیریت یکپارچه (Integrated Management System) بهره می گیرند. سیستم مذکور از ادغام سیستم هاي زیر بوجود آمده است: 

 • سیستم مدیریت کیفیت iso9001:2015

 • سیستم مدیریت زیست محیطی iso14001:2015

 • سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی iso45001:2018

گواهینامه IMS چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر بخواهیم در یک عبارت کلی ومفهومی، گواهینامه IMS را تعریف کنیم باید اینگونه بیان کنیم که به یک سیستم مدیریت یکپارچه گفته میشودکه یک ارتباط قوی ومستحکمی رابین اجزا درجهت رسیدن به اهداف برقرار میکند. گواهینامه IMS که برای مجموعه ای ازگواهینامه ها تعریف میشود بدین مفهوم است که سازمان یا شرکت دریافت کننده رابطور هم‌زمان باسه استاندارد معروف وجهانی ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 رااداره میکند. یابهتر است به این شیوه توضیح دهیم که گواهینامه IMS به یک گواهینامه معتبر جهانی گفته میشود که بطور منظم، یکپارچه وهم‌زمان به طراحی، مستند سازی وپیاده سازی سیستم مدیریت درسازمان میپردازد. درواقع گواهینامه IMS، ازترکیب وتلفیق یک سیستم مدیریت کیفیت، یک سیستم زیست محیطی ویک سیستم بهداشت وایمنی وقرارگرفتن آنهادرکناریکدیگرتشکیل میشود. پس زمانی که سخن ازگواهینامه IMS واستانداردهای مربوط به آن به میان میآید منظور همان ارائه هم‌زمان استانداردهای سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ میباشد.

معرفی ساختار ومشخصه های گواهینامه IMS

گواهینامه IMS دارای یک ساختار ومشخصه نظامند وهدفمند است. درواقع گواهینامه IMS بعنوان یک پایگاه داده ونظام مدیریت منظم معاملات معرفی میشود که درابتدا درسال ۱۹۶۸ درجهت حمایت وپشتیبانی ازبرنامه فضایی آپولو ناسا پایه گذاری شد. لازم است گفته شود که تمامی سیستم های مربوط به گواهینامه IMS و استانداردهای مربوط به آن، سیستم های جدا شدنی نیستند که بعدها یابه مرور زمان بهم پیوند داده شده اند. بلکه تمامی آنها با ارتباطات یکپارچه وبه صورت یک سیستم یکسان ایجاد شده و به طور هم‌زمان درجهت مستند سازی دریک سازمان یانهادی به کار گرفته میشوند. ازهمین رو میتوان گفت؛ گواهینامه IMS به تنهایی وبه خودی خود فاقد اعتباراست.

مزایای چک لیست ممیزی IMS : 

 • دسترسی سریع به سؤالات ممیزی ISO 45001:2018 – ISO9001:2015 – ISO14001:2015
 • مرجعی کامل از سؤالات مطرح‌شده توسط ممیزان بر اساس استاندارد ISO 45001:2018 – ISO9001:2015 – ISO14001:2015
 • استفاده به‌عنوان راهنمایی جهت تدوین چک لیست ممیزی داخلی سیستم یکپارچه مدیریت

محمودی مسعود

یک پاسخ به “چک لیست ممیزی IMS”

 1. zmoradfam87 گفت:

  سلام روز بخیر
  من میخواستم چک لیست ims رو خریداری کنم اما موقع خرید فقط عنوان ۴۵۰۰۰ رو میاره . اما من هر ۳ استاندارد رو میخوام .
  میتونید منو راهنمایی کنید ازین فایل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دو =